Jak zvládnout SCD a život s ní

Jak zvládnout střevní chřipku při ulcerozní kolitidě?

     Tento článek píšu bohužel ze své nedávné zkušenosti. Celých 14 dní jsme se doma točili v kolečku zvracení a průjmů. Nejprve děti a potom my dopělí. Na jaře a na podzim nic tak výjimečného.


     Výjimečná se ovšem tato situace stává pro toho, kdo léta bojuje se střevními záněty, nemá dokonale dohojenou střevní sliznici a dodržuje nějaká dietní opatření. Na trhu totiž chybí léky, které by byly pro tyto pacienty bezpečné. A obecné rady (jez rýži a rohlíky,…) také nejsou příliš k užitku. K průjmu se často přidává zvracení, proto je třeba řešit stravu, která nedráždí, ale zárověň zahušťuje ve střevě.

     Jak to tedy celé zvládnout?

Co jsem jedla při dodržováno specifické sacharidové diety:

  • 0. den (bolest žaludku)
    grepová šťáva (vytváří zásadité prostředí v žaludku – tzn.pomáhá proti překyselení), vařené maso, vařená zelenina, SCD chléb v malém množství, SCD jogurt, voda
  • 1. den (zvracení + průjem)
    – černý čaj, vařená namixovaná jablka, voda, večer kousek vařené mrkve
    – léky-žádné
  • 2. den (průjem)
    černý čaj, vařená mrkev, brokolice, vařená namixovaná jablka, vařené kuřecí maso, kvalitní proteinový prášek rozpuštěný v trošce vody s malým množstvím medu a citronu (byla jsem už hodně vyčerpaná a potřebovala jsem energii, kterou mi dodaly proteiny a malé množství medu. Citron zklidnil žaludek), kuřecí vývar
  • 3. den (průjem)
    vařené vejce, SCD omáčka z vařené zeleniny ve vývaru, vařené kuře, vařená brokolice a mrkev, jemná SCD dýňová polévka, černý čaj, voda
  • 4.den (průjem ustupuje)
    SCD chléb, vejce, máslo, vařená zelenina, vařené ovoce, zeleninová polévka, pečené maso (libové), banány, voda, bylinkový čaj

Veškerá jídla jsem jedla v malých porcích, častokrát za den.

4. den už jsem měla vlčí hlad, tak jsem se musela hlídat, abych nezbaštila najednou příliš mnoho. Zažívací trakt je totiž v této době stále ve stavu léčení.

Kromě velikosti porcí je dobré hlídat i teplotu jídla. Horké i studené může dráždit rozbolavělý žaludek a střevo.

Léky

     Při aktuním průjmu způsobeném střevní chřipkou není mnoho možností, jak si ulevit s pomocí léků. Většina totiž obsahuje laktozu, sacharozu nebo škroby, které nejsou s SCD povoleny. Nicméně, lze se poohlédnout po černém uhlí, které má také stavící účinek.

Já jsem však tentokrát nevyužila léky žádné.

Mám totiž teorii, že když něco špatného vejde dovnitř, je také potřeba, aby to vyšlo ven. Když to zůstane zahuštěné uvnitř, zbytečně tak tělo zatěžujeme toxiny. Léky volím až v momentě, kdy střevní potíže přetrvávají déle než 3 dny, stav se nelepší, nebo to vyžaduje můj zdravotní stav z jakéhokoli jiného důvodu.

Probiotika

Manžel dostal od lékaře předepsaná probiotika během akutní fáze průjmu. Probiotika jeho stav ještě mnohokrát zhoršila.

Můj názor je, že dodávat do rozbolavělého střeva další zátěž v podobě komerčních probiotik je risk.

Pokud mám o střevní mikrofloru strach, počkám do odeznění příznaků nemoci a pak velmi pozvolna a opatrně osidluji střevo vhodnými bakteriemi pomocí konzumace SCD jogurtu.

Jak to vypadá teď s mojí ulcerozní kolitidou?

Ta je naštěstí vklidu. Střevo se rozbouřilo a zase zklidnilo.

Pokud vás zajímá víc o mé ulcerozní kolitidě, ZDE najdete co hledáte.

Pokud byste se rádi dozvěděli víc o tom, jak se léčit pomocí specifického stravování, nepřehlédněte tuto knihu!

Děkuji, že jdete na cestě k uzdravení se mnou. ❤️

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *