Jak zvládnout SCD a život s ní

Můj příběh

Je to jízda ...

     Vždycky jsem si přála žít a nepřežívat. Cítit nadšení, chvění, radost, ohromení – to je to, co mě posouvá vpřed.

     Ještě teď mám stažený žaludek, když si vzpomenu, jak jsem sama cestovala do Kapského města, jak jsem hladila krokodýla na Floridě, nebo jak jsem se potopila pod hladinu v ponorce na Kanárských ostrovech. Zkusila jsem i seskok padákem z letadla nebo skok z mostu přivázaná za lýtka na laně. A ještě mnohem víc…

     Každý den se snažím být radostná máma pro své 2 malé děti, šťastná manželka pro svého muže a naplněná žena pro svou duši.

... pro mě ale málem skončila špatně.

     V roce 2013 ale přišla rána, která predikovala, že můj aktivní život, tak jak jsem ho žila a vysnila si , končí.  Po několika měsících zdravotních potíží mi lékaři diagnostikovali Ulcerozní kolitidu. „Nevyléčitelné“ chronické onemocnění střev.

     Do budoucna mi předpovídali život bez dětí, vývod z břicha, hrozicí rakovinu a výrazná sociální omezení. Téměř 2 měsíce jsem byla hospitalizovaná  a snažila se dát se fyzicky a hlavně psychicky dohromady. Ani jedno se mi nedařilo.

     Domů jsem šla s dávkou 19 ks léků, které jsem měla brát denně. Mezi nimi byly i kortikoidy, jejichž vedejší účinky na mě dopadly plnou silou.

     Nikdy v životě jsem se necítila tak vystrašená, naštvaná a bezmocná. Měla jsem pocit, jako bych byla vadný kus. Problém. Chybný článek řetězu. Styděla jsem se, že už nejsem silná a nechtěla jsem, aby někdo o mých potížích věděl. Izolovala jsem se před světem a mysela si, že můj život skončil.

     Přeze všchno jsem si ale niterně přála svůj stav změnit a vyléčit se. Začala jsem hledat a vyzkoušela mnoho diet, čínskou medicínu, psychoterapie, akupunkturu, doplňky stravy… Většina však můj stav nezlepšila vůbec, nebo jen nepatrně.

Našla jsem, co jsem hledala...

     Opravdová změna přiša až se Specifickou nízkocukrovou dietou (SCD – Specific Carbohydrate Diet). Veškerý svůj čas jsem věnovala jejímu studiu a začala pozvolna měnit způsob svého stravování. Konkrétních informací však nebylo mnoho. Většinu jsem čerpala z knih, avšak jak přesně postupovat v mém konkrétním případě jsem nevěděla. A tak jsem to protě zkoušela a na cestě udělala mnoho chyb. Ale i přes všechna zaškobrtnutí jsem cítila, že se můj stav začíná lepšit.

     Brzy odeznělo nadýmání, bolesti kloubů, afty a průjmy. Časem se zmírnilo krvácení a začala jsem přibírat na váze. Léky jsem omezila na 1 denně. Dokázala jsem otěhotnět a donosit 2 zdravé děti, které jsem také úspěšně kojila. To vše při plné dietě.

     Nyní věřím, že je mým posláním sdílet své zkušenosti s SCD dietou tak, aby byla snadno uchopitelná a srozumitelná všem, kteří zrovna trpí nějakou chronickou nemocí. SCD dieta totiž pomáhá nejen při onemocnění střev. Sepsala jsem proto vše, co bylo v mém případě důležité dodržovat, do knihy „Praktický průvodce Specifickou sacharidovou dietou“. A to vše proto, aby dieta začala správně fungovat a léčit i vás.

... držím vám palce.