S manželem jsme před několika lety koupili chalupu v předhůří Jeseníků. Tamní prostředí nás, venkovem nepolíbené měšťáky, naprosto okouzlilo. Vzrostlé stromy, záhony květin, ovce a koně jen přes cestu. A na pozemku částečně obsazené úly včelstvy!
O včelách věděli jen to, že vyrábí med. O mnoho víc toho nebylo. Ale bylo nám líto, aby včelky uhynuly, tak jsme se začali učit a snažili se včelstva udržet při životě. Nakoupili jsme včelařské obleky a tlusté rukavice a jako dva kosmonauti zkoušeli dělat první zásahy v nástavcích.
Moc bych každému přála cítít tu vůni medu a vosku ve včelínu. Je opojná. … Po roce jsme stáčeli náš první med!
Věděli jste, že 1 včelka za celý svůj život dokáže vyrobit 1 lžíci medu? Až si jej budete příště dávat do čaje, vzpomeňte si na ni.
Med je skvělý antioxidant a dokáže pomoci s mnoha lidskými neduhy. Díky svým protizánětlivým vlastnostem se používá například při nachlazeních, k hojení drobných poranění nebo k ošetření drobných popálenin. Dokonce dokáže regulovat hladinu cukru v krvi. Je bohatý na vitamíny B a vitamín C. Obsahuje také minerální a stopové prvky mangan, zinek, kyselinu křemičitou, jód, kobalt, fluor, vápník, hořčík, fosfor, železo a měď.
A samozřejmě fruktozu – monosacharid, na kterém si při Specifické sacharidové dietě rádi pochutnáme.
Med včely vytváří po probuzení ze zimního odpočinku, po celé jaro a léto, až do podzimu. Včely totiž pracují pilně na tom, aby měly dostatek medu schovaného v rámcích na zimu, kterou díky těmto zásobám přežívají. Pokud je včelař šetrný a bere na včelstvo ohled, včely bez problému doplní med, který jim odebere a stočí pro svoji potřebu. Někteří včelaři ale kvůli vidině zisku obírají včely o velké medové zásoby příliš často a hojně je dokrmují cukrem, aby stihly zásoby zase rychle doplnit. Takové zásahy ale včelstva velmi oslabují a výsledný med je vystavěný na rafinovaném cukru.
Jak tedy poznáte kvalitní med?
Platí zde několik všeobecných zásad a navíc vám prozradím jeden praktický trik, který používám už léta.
- Konzistence - Pozorujte, jestli med není příliš řídký. To totiž znamená, že má v sobě mnoho vody a bude mít tendence se dříve kazit. Med by měl být hustý a pomalu se ve sklence přelévat.
- Krystalizace – kvalitní med po čase krystalizuje. To je přirozený proces a poukazuje na kvalitní med. Pokud med nejeví známky krystalizace ani po několika měsících, kvalita nebude vysoká.
- Místo, odkud med pochází – upřednostňujte český med, který musí splňovat mnoho kvalitativních požadavků. Vždy vybírejte včelaře z oblasti, ve které žijete. Díky tomu minimalizujete riziko spojené s alergiemi na med. Na pyly ve vašem okolí jste totiž pravděpodobně více navyklí, než na alergeny ze vzdálených oblastí.
- Chuť, vůně, barva – to vše má velkou vypovídací hodnotu, kterou dokáže posoudit i naprostý laik. Pokud med nelahodí, není kvalitní.
... a můj trik:
Už jste slyšeli o tzv. Paměti medu? Medové buňky si totiž pamatují svůj „život“ v medových plástvích a mají tendence vytvářet stejné struktury.
Na lžíci nebo do misky naberte tenkou vrstvu medu a pomalu jej smývejte studenou vodou (krouživými pohyby). Po chvíli by se měly ukázat známé šestiúhelníky. Pokud je nevidíte, med nejspíš není kvalitní.
Další zajímavosti nejen o medu naleznete u mě na Facebooku nebo přímo v uzavřené skupině.
- Specifická sacharidová dieta do kapsy, vč. informační karty pro číšníka
- Praktický průvodce Specifickou sacharidovou dietou
Přes 10 let žiji s Ulcerozní kolitidou. Pomáhám lidem se střevními záněty zlepšit své zdraví pomocí SCD diety. Jsem autorkou eBooku – Praktický průvodce Specifickou sacharidovou dietou, který vám bude k ruce při vaší cestě k uzdravení.