Jak zvládnout SCD a život s ní

Proč zrovna mně nefunguje SCD dieta?

     Znáte to? Lidé o ní mluví, některým se po ní ulevilo, u vás ale žádné výsledky nepřináší? Možná přemýšlíte, jestli není na čase dietu opustit a zkusit jinou cestu?

     Ze své zkušenosti mohu říct, že jsem ještě nepotkala člověka, který by dodržoval všechny zásady stravování podle SCD a nepřineslo by mu to úlevu od zdravotních potíží. Specifická sacharidová dieta je totiž sestavena tak, aby tlumila a odstraňovala probíhajíí zánětlivé procesy a přitom dodávala živiny, které tělo potřebuje pro správné fungování.

     Každý jsme originál a stojíme na startovní čáře s rozdílným handicupem. Někomu dieta zabere ihned, jiný vidí výsledky po čtvrt roce. Netlačte na sebe. I malé zlepšení je důvodem k oslavě.

     Nejprve si možná všimnete zlepšení stavu kůže, pevnějších vlasů a nehtů, snížení počtu denních stolic,… Neočekávejte, že po několika málo dnech dojde ke kompletnímu uzdravení střeva, které trpělo mnohdy několik let, než se nemoc projevila v plné síle.

     Věřte a vydejte se na tuto vzrušující cestu s plným odhodláním. Nebudete litovat!

Mrkněte na body níže a nechte si projít hlavou, zda vám někde neuniká nějaký malý, ale podstatný detail:

1) Děláte dietní chybu
Možná vám uniká nějaká maličkost. Já například miluju kedlubny. Léta jsem je baštila, protože přece drtivá většina zeleniny je povolená. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že kedlubna patří na seznam nepovolených potravin.

Proto v začátku nespoléhejte na zdravý rozum, ale každou potravinu pečlivě zkoumejte. Rozsáhlý výčet povolených a nepovolených potravin můžete najít v příloze mojí knihy. Poradíme vám také tady ve skupině.

2) Jíte všechny povolené potraviny
Tato dieta je specifická v tom, že i potraviny, které patří do povolených je třeba testovat individuálně. Jeden snese poměrně brzo ovoce, jiný ho syrové už nesmí jíst dosmrti. Jednomu dělá dobře SCD jogurt, jinému spouští vodnatou stolici. Atp.

Pokud vám po některé povolené potravině není dobře, neznamená to, že dieta nefunguje. Je to pouze informace, že se máte této potravině vyhnout a vyzkoušet ji opět za nějakou dobu.

3) Neznáte své 3 bezpečné potraviny
Jsou to potraviny, které můžete sníst i v přápadě probíhajícího střevního zánětu a nezhorší váš stav. Tyto potraviny obvykle můžete sníst ve větším množství a zachrání vás, když se potřebujete nasytit, ale zažívání je rozbouřené.

Úskalí je ale v tom, že tyto 3 potraviny jsou pro každého jiné. U mě jsou to vejce, vařená mrkev, vařená brokolice.

V začátcích s dietou je proto žádoucí pečlivě zkoumat a pozorovat, co vám (ne)dělá dobře a vést si o potravinách deník. Příklad takového deníku najdete v této knize.

4) Máte podvyživené buňky
Rovnováha v těle je klíčová, abychom předcházeli návratům střevních zánětů. Buněčně podvyživené tělo je totiž slabé a náchylné k nemocem. Důležité je zaměřit se nejen na vitaminy, ale také na železo, které se hojně z těla ztrácí vlivem krvácení.

Jaké vitamíny a minerály pravidelně doplňovat a v jakém množství se můžete dočíst tady.

5) Nepracujete na své psychice
Také jste běhali před zkouškami ve škole na záchod? Střevo je druhý mozek. To, co cítíme, co si pouštíme k tělu a to, jak moc si vážíme sami sebe se projevuje neomylně v našem zažívání.

Mnohdy trpí jako první žaludek (jsem ve stresu, bolí mě žaludek). Odlehčit mu můžete například vodou s citronem, která pomůže nastolit zásadité prostředí. Voda s citronem je skvělý pomocník také po každém větším jídle.

Najďete si chviku pro sebe, sedněte si a vypište si, co vám energii bere a co ji naopak dobíjí. Jste ve své ženské/mužské enerii? Děláte věci s radostí? Jsou druzí rádi ve vaší blízkosti? Umíte se povznést nad každodenní těžkosti? Jak o sebe pečujete? Jak vypadají vaše vztahy? Kde a proč na sebe nejvíc tlačíte? Z čeho máte strach a jak s tím pracujete? Máte se komu svěřit?

Nezapomeňte, že VY jste nejdůležitější osoba ve vašem životě.

6) Další z tipů najdete v Praktickém průvodci Specifickou sacharidovou dietou spolu s mnoha mými dalšími zkušenostmi.

 

Držím vám pěsti a děkuji, že jste na cestě k uzdravení se mnou ❤️.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *