Jak zvládnout SCD a život s ní

Cukr, cukr, všude samý cukr!

Když jsem s dietou před několika lety začínala, občas mě překvapilo, kde všude se skrývá cukr. Našla jsem ho totiž i v potravinách kyselých, slaných nebo kořeněných.

Raději připomenu, že při dodržování specifické sacharidové diety patří cukr k nepovoleným potravinám. Chemicky se totiž jedná o disacharid, který v našich střevech složí jako potrava pro „nepřátelské“ bakterie. Ty poté inklinují k přemnožení a dráždí střevní sliznici, čímž přispívají k vyvolání zánětu. Na jakých principech je dieta založena a proč funguje si můžete připomenout například v tomto eBooku zdarma.

Abyste se vyhli cukru, dejte si, kromě klasicky sladkých potravin, jako jsou sušenky, kupované marmelády, slazené nápoje apod., pozor také na zavařeniny. Cukr je totiž vyhledávaným konzervantem a najdete ho ve většině zavařených sklenic.

Pamatuju, jak jsem měla problém najít v obchodě kysané zeli bez cukru. Tak nezapomeňte vždy raději zkontrolovat etiketu se složením.

Jak správně číst potravinové štítky jsem pro vás sepsala v tomto eBooku.

Klasický hrášek má v nálevu také cukr, ale můžete zkusit variantu Vapeur, která je bez přidaných sladidel a SCD požadavkům vyhovuje.

Když pošlu na nákup manžela, občas se stane, že přehlédne sůl v uzeninách. Šunky, salámy, ale také pršut! často obsahují cukr.

Na dochucovadla je třeba být opatrný vždy. Kečupy, hořčice, křeny, omáčky, apod. … Obvykle nenajdete variantu bez cukru na první dobrou.

Co pro mě bylo ale největším zklamáním, že občas narazím na dětské ovocné přesnídávky, které mají také ve složení cukr. Většinou už doslazované nebývají, o to více je ale třeba složení číst a dávat si pozor.

A kde jste objevili cukr vy?

Budu ráda, když se mnou nasílíte vaše zkušenosti. Třeba u mě ve skupině, pod článkem v komentáři, nebo na Facebooku.

Další praktické tipy, jak zvládnout hladce specifickou sacharidovou dietu, pak najdete v TOMTO eBooku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *