Jak zvládnout SCD a život s ní

Proč jsem si vybrala právě SCD

     Když mi v roce 2013 diagnostikovali Ulcerozni kolitidu, jako mnoho zdravých lidí jsem o této nemoci nevěděla nic. Pamatuju si, jak jsem na nemocničním pokoji zadávala do telefonu klíčová slova a poprvé dostala pomyslnou ránu mezi oči. Rakovina, vývod, invalidita, život točící se okolo nejbližšího WC.

     Byla jsem tak vyděšená, že jsem si řekla, že budu ten nejposlušnější pacient, budu dodržovat všechna doporučení a jistě svoji diagnozu dokážu brzo změnit. Nemocnici jsem opouštěla po 2 měsících s mnoha léky a doporučením na Bezezbytkovou dietu.

     Rohlíky, sýry, máslo, mléko, kompoty, libové maso, vařená zelenina, těstoviny,…  neznělo to tak špatně. Mělo to jen jeden háček. I když jsem ze 100% dodržela všechna doporučení, můj stav se začal opět horšit.

     Na to období nevzpomínám v dobrém. Zdravotní problémy mě provázely denně a omezovaly mě v práci i osobním životě. Byla jsem stále víc odhodlaná najít řešení pro svůj stav, ale nevěděla jsem, kde hledat pomoc.

     Někdy v té době jsem dostala od svého partnera dárek, který změnil můj život. Daroval mi knihu „Breaking the vicious cycle“. A já se poprvé dozvěděla o Specifické cukrové dietě (SCD). Informace v knize mi okamžitě začaly dávat smysl. Pochopila jsem, jak (ne)funguje střevo a jak mu ulevit.

     Najednou bylo jasné, že Bezezbytková dieta jde proti všem zásadám protizánětlivého stravování a k vyléčení mi nepomůže. Navzdory tomu je však stále doporučována mnohými lékaři! Začala jsem po krůčcích přecházet na stravování podle SCD.

     I když se mi líbilo, co jsem si načetla, byla jsem stále dost nedůvěřivá. Možná spíš opatrná. Bála jsem se další hospitalizace nebo nevratného poškození střeva. A tak jsem začala pozvolna. Jedla jsem podle SCD zhruba z 80% a zbytek jsem doplňovala potravinami dle SCD zakázanými. I přes to, že je tento postup v rozporu s principy SCD, která vlastně ani nemůže takto fungovat, všimla jsem si zlepšení svého zdravotního stavu.

Stále jsem ale neměla odvahu pustit se do toho naplno.

     To ale trvalo jen do doby, než jsem objevila jednu úžadnou FB skupinu.  Zde jsem totiž mohla komunikovat s desítkami, možná stovkami lidí se stejnou nebo podobnou diagnozou jako já, kteří se díky SCD vyléčili úplně, nebo jim výrazně pomohla ulevit od zdravotních potíží.

A to mě nakoplo!

Když oni, tak já můžu taky.

     Skočila jsem do toho rovnýma nohama a ze dne na den začala dodržovat SCD ze 100 %. Vlastně spíš z 95 %, protože jsem dělala spoustu chyb v postupech nebo zvolených potravinách. To mělo za následek, že se záněty ve střevě zmírnily, ale neúprosně se vracely. Někdy dokonce s poměrně velkou intenzitou.

     Trvalo mi téměř 2 roky, než jsem vychytala spoustu maličkých chyb, které jsem ve stravování dělala (víc najdete tady). A v tom momentě se střevo začalo hojit. Záněty ustoupily téměř úplně a když se někdy vrátí, dokážu si s nimi už dobře sama poradit.

     Žádnou další hospitalizaci jsem do této chvíle nepotřebovala. Na plné SCD dietě se mi podařilo otěhotnět a porodit přirozeně 2 zdravé děti, které jsem i kojila.

 

     Věřím, že můj nynější zdravotní stav je výledkem kombinace mé každodenní práce s psychikou a dodržování bezcukrové diety.

     A vy můžete dosáhnout podobných výsledků jako já!

     Začít můžeme třeba spolu tady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *