Jak zvládnout SCD a život s ní

Jak jsem povýšila radost nad starost

     Ruku na srdce. Kolik dní v roce vstáváte s dobrou náladou? Já jsem dřív patřila k těm, co hned po ránu cítí neurózu. Obvykle jsem se bála, co mě čeká v práci, jestli zvládnu vše podle plánu a jestli splním požadavky a očekávání ostatních. Často jsem měla stažený žaludek, byla jsem nervózní, popudlivá a nešťastná.

     Po diagnoze ulcerozní kolitidy v roce 2013 jsem byla donucená některé své nezdravé zvyky změnit. Prošla jsem rodinnými kostalacemi, začetla se do významů psychosomatiky, trávila jsem hodiny nejrůznějšími sezeními s psychology, odzkoušela jsem čínskou medicínu, akupunkturu, různé  techniky pro nahlédnutí do duše…  a začala jsem zkoušet nejrůznější diety a přístupy ke svému tělu.

     Něco pomohlo víc, něco méně. Díky specifické sacharidové dietě ( o dietě ZDE)  jsem se zbavila většiny léků a projevů nemoci. Práce na psychice mi pomohla porozumět některým závažným tématům, která mě provázela celý život a já je tak konečně mohla začít zpracovávat a uzdravovat. Myslela jsem si, že už mě málo co rozhází.

No a pak přišly děti 😊

     Tedy zrcadlo, ze všech zrcadel nejupřímější. A já zjistila, že jsem na Everest ještě zdaleka nevylezla. Do té doby spíš na kopeček za domem.

     Došla jsem do bodu, kdy jsem si vůbec nevěděla rady. Snažila jsem se poslouchat rady ostatních, ale to, jak jsem řešila náročné situace mi vnitřně nedělalo dobře. Šla jsem proti vlastním hodnotám. A tak jsem znovu hledala…a nacházela.

     Začlo to kurzem o výchově dětí respektujícím způsobem. Při jeho procházení jsem proplakala desítky kapesníků, protože se mi odkrývaly další bolavé vrstvy z dětství, které byly dlouho schované někde hluboko ve mně. Otevřela jsem téma ženství, které ve mně rezonovalo už delší dobu. Prošla jsem i tímto kurzem, abych si ujasnila a ukotvila, jak to sama vlastně cítím a jak to do budoucna chci. Prošla jsem kurzem online podnikání, díky kterému teď můžete číst můj článek na mém blogu. Začala jsem znovu nacházet sebehodnotu.

     Je mnoho oblastí, které ve mně ještě vyvolávají reakce, které nejsou v souladu s tím, jak bych v budoucnu chtěla žít. Ale vím o nich. A můžu se jim věnovat, když chci a jak chci.

     Co ale vlastně byl ten dílek do skládačky, který mi chyběl a našla jsem ho až díky mým úžasným neposedným dětem?

     Výchova, ženskost, sebehodnota, komunikace, objevení svého poslání, práce – to vše má společného jmenovatele, kterého jsem roky a roky upozaďovala.

RADOST

     Zjistila jsem, že:

     Dětem je srdečně jedno, jestli mám doma uklizeno, nebo jestli jedí na oběd svíčkovou nebo suché těstoviny. Bez rozdílu ale reagují na to, jestli se ten den směju, reaguji s lehkostí a ve společných aktivitách mám zalíbení.

     Neznám ženštější ženu, než tu, která je usměvavá, hravá, radostná. Taková přitahuje pozornost, protože se každý cítí v její přítomnosti dobře. A vůbec nevadí, že má na sobě zrovna kalhoty, nebo vleče v jedné ruce traverzu.

     Jsem-li v radosti, nemám problém vzít si pro sebe prostor a s láskou komunikovat své potřeby. Bez toho, aniž bych někoho utiskovala.

     Komunikace v radosti má v sobě lehkost, nadhled, někdy i humor. A když se mi zadaří, provede mě i náročnými tématy. Když totiž jdeme do detailu, tak legrace se dá udělat téměř ze všeho. Znáte to, když nejde o život, jde o … 😊

     Radost mi pomáhá odkrývat také moje životní poslání. Tenhle pocit totiž nelže. A když občas najdu odvahu ho následovat i tam, kde je to pro mě nekonfortní, málokdy mě zradí.

     V úkolech, které mi nejsou úplně po chuti /umývání nádobí, vytírání podlahy,../ se vždy snažím najít nějaké zalíbení. Například si k nim pustím oblíbenou hudbu. Tančím, zatím co ruce oplachují talíře. Nebo se soustředím na výsledek. Každý čistý talířek mě přibližuje k báječně uklizené kuchyni, ze které mám na konci dětskou radost. A  když nemám na nic náladu, netlačím na sebe. Nádobí ještě ze dřezu neodešlo, tak snad mě jednou nepřekvapí 😊

 A co zo toho celého plyne?

Učím se povyšovat radost nad starost a mění to můj život k lepšímu. 

Každý den.

Zkuste to taky.

Najdete mě v úžasné podpůrné FB skupině TADY.

Opatrujte se a neberte se moc vážně. ❤️❤️❤️

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *