Někteří z vás o něm možná už slyšeli, jiní o něm třeba uvažují. Já jej vůbec neznala. Řeč je o Thermomixu. Přístroji, který dokáže jídlo sekat, míchat, vážit, mlet, hníst, šlehat, restovat, ohřívat, mixovat, fermentovat, vařit v páře, pomalu vařit,…
A JÁ HO MÁM DOMA, ABYCH HO MOHLA PRO VÁS JAK SE PATŘÍ OTESTOVAT!!
Tak začnu tím, co už vím:
Thermomix vyrábí německá firma Vorwerk. Zakládá si na kvalitním provedení. Nože jsou z chirurgické oceli, dotykový display vyrábí společnost Panasonic. Výrobce si dal záležet i na bezpečnostních prvcích, kdy se například mixovací nože nespustí, dokud není celá nádoba zajištěna víkem.
Když jsem si přístroj osahala, působil na mě masivním dojmem – žádný vikl vekl.
Přístroj se skládá z těchto částí: mixovací nádoba s rukojetí o objemu 2,2 l, víko mixovací nádoby s těsněním, mixovací nože, odměrka a základna mixovací nádoby. Příslušenství na vaření v páře, vaření rýže, šlehání.
Mixér je velmi výkonný. S přehledem lze tedy připravovat domácí ořechová másla, ořechové mouky, mlet mák, drtit led , atp.
Vaření v Thermomixu zvládne každý, kdo umí číst a rozpozná mrkev od kedlubny. Přístroj popisuje jasně každý krok v receptu a díky přesným množstvím jednotlivých ingrediencí je výsledek vždy stejný ( a povedený). Další výhodou je, že se dá mixovací nádoba mýt v myčce.
V Thermomixu se vaří v jedné nádobě. Klidně i celý oběd. Dole omáčka a maso, nahoře v páře knedlíky, těstoviny, zelenina,…
Spotřeba energie na vaření je tak výrazně menší než u klasického vaření.
K přístroji lze dokoupit také aplikaci Cookidoo (při zakoupení přístroje je na 7 měsíců zdarma, poté cca za 100 Kč/měsíc), která obsahuje přes 98 000 receptů. Samotný přístroj má integrovaných 192 českých receptů a lze k nim kdykoli přidat recepty své.
Co velmi oceňuji je možnost propojit přístroj s nákupním seznamem, do kterého je možné přidávat i své položky a následně jej nasdílet s kýmkoli dalším. V Thermomixu lze ale vařit i bez předepsaných receptů. Na displayi nastavíte pouze čas vaření, požadovanou teplotu a rychlost otáčení nožů. Zajímavý je například program na vaření vajec nebo integrovaný rýžovar.
Pořizovací cena je okolo 40 000 Kč. Přístroj lze pořídit i na splátky bez navýšení.
Možné propojení s SCD:
– přístroj umí vytvořit ořechová másla
– připravit lze také ořechová mléka
– přepuštěné máslo lze připravovat bez nutnosti stát u sporáku a sbírat pěnu. Přístroj vytvoří ghee zcela sám
– výkonný mixér si poradí i s ořechovou moukou
– mixér namele také lepivé datle a hrozinky
– lze přikoupit škrabku na zeleninu – loupání mrkve a jiné kořenové zeleniny je tak téměř bez práce
– dělá hladká smoothies
– šlehá bílky
– lze v něm připravovat krémy
– umí fermentovanou zeleninu
– integrované recepty lze využít a pozměnit je, aby vyhovovaly pořebám SCD
– …
Další plusy, které oceňuji:
+ propojení s nákupním seznamem
+ super pomocník na cestování – já vždy musím volit apartmán s kuchyňkou. S Thermomixem ale stačí jen zásuvka a uvaříte kdekoli, téměř cokoli. Lze k němu pořídit i tašku na převoz.
+ vím, co jím. Ať už se jedná o domácí knedlíky, majonézy, pečivo, paštiku,…
+ úspora peněz za nákladné potraviny, keré běžně kupuji (ořechové mouky, másla, ghee,…)
+ plánování receptů dopředu v aplikaci (opět propojené s nákupním seznamem)
+ nízká energetická spotřeba (celý přístroj má menší spotřebu než 1 plotýnka na vařiči)
+ šetří čas
+ udělá kuchaře z každého (oceňují hlavně muži :))
Co mu chybí:
– Nezastane funkci fritézy, neumí péct jako trouba, neopečete v něm steak, neurychluje vaření (není to papiňák).
– Vysoká pořizovací cena
– Je dobré umístit přístroj pod digestoř, aby neničil skříňky ucházející parou. To ale znamená, že vám zablokuje plotýnky pro další vaření
– Je poměrně veliký a vysoký – v kuchyni zabere dost místa
Závěr:
Osobně se mě oslovily hlavě 2 aspekty
– velmi výkonný mixér, díky kterému si dovedu představit poměrně výraznou úsporu peněz
– pomocník na cesty, kdy díky SCD bývá někdy komplikované dostat se ke kvalitnímu teplému jídlu
Pokud vás zajímá, jak se s Thermomixem budeme sžívat a jak se mi bude dařit na něm vařit dle SCD, sledujte mě TADY a TADY. Pokud už teď víte, že si ho chcete sami osahat, ozvěte se mi a já vám jej ráda ukážu.
Přes 10 let žiji s Ulcerozní kolitidou. Pomáhám lidem se střevními záněty zlepšit své zdraví pomocí SCD diety. Jsem autorkou eBooku – Praktický průvodce Specifickou sacharidovou dietou, který vám bude k ruce při vaší cestě k uzdravení.
Když srovnám ty výhody a nevýhody, volil bych na cesty spíše jednoplotýnkový vařič, malý papiňák a případně časovatelnou zásuvku na naplánované vypnutí – skladné, levné, nahraditelné. A malý oddělitelný vodní filtr jako má např. konvice Oasa (jen horní víko a filtr s sebou) – na pití, vaření a namáčení.
Děkuju za stránky o takto léčivém způsobu výživy z přirozených potravin. Jsem na SCD a funguje to – nakonec úleva plic, dechu, páteře, kloubů, střev, hlavy, více strávených živin, srovnávání hmotnosti, lepší spánek, odcházení starých bolestí. Je to boží. A čím přirozenější uměle nekoncentrované suroviny a přirozenější úpravy, tím lepší. Vařím pro sebe, pro děti, občas pro celou rodinu. K chutným úpravám v papiňáku, různým bylinkám a nedráždivým druhům koření pro dobrou chuť jídel jsem si musel sám najít cestu jako k tomu lepšímu.
Milý Radku, velmi Vám děkuji za komentář. Držím Vám palce. A moc mě těší, že jste si našel cestu k vaření a že Vám to funguje se zdravím. Opatrujte se.