Jak zvládnout SCD a život s ní

První pomoc, pokud propukne zánět ve střevu

Ať už se specifickou sacharidovou dietou začínáte, nebo jste už ostřílený mazák, můžete se stát, že vlivem nejrůznějších faktorů u vás dojde k opětovnému vzplanutí střevního zánětu. Pro ty z nás, kteří jsou na cestě k uzdravení už dlouho to může být poměrně velká, demotivující rána.

Nic ale netrvá věčně a všechno negativního přináší s sebou také nějaké klady. Společně teď mrkneme na to, na co je dobré myslet, abyste se dostali opět do pohody.

1) Poraďte se s lékařem
I když se snažíte léčit své onemocnění pomocí zdravého stravování a nebo pomocí alternativních metod, nikdy není od věci poradit se s lékařem o vašem aktuálním stavu. Nabízená vyšetření můžete akceptovat a nebo odmítnout. Mnoho z nás se děsí nemocnic a bezmoci, kterou tam člověk často zažije. Pravda ale je, že lékař pouze navrhuje možná řešení a je na vás, zda je akceptujete, nebo ne.

K nejméně nepříjemným vyšetřením patří sonografie břicha – která dokáže odhalit stupěň rozšíření zánětu, a odběry krve, ze kterých lze vyčíst výši zánětlivých markerů (jak je zánět silný) a stupeň buňečné podvýživy (tedy, jak jste na tom s vitamíny, minerály,…).

2) Vitamíny, minerály
Při akutním nebo chronickém průjmu dochází ke ztrátě živin. Podvyživené tělo se do funkčního stavu samo dostane jen velmi těžko. Proto je žádoucí doplnit hladiny vitamínů a minerálů na odpovídající hladinu. Pozor dejte zejména na hladinu železa, která s krvácejícími průjmy výrazně klesá. Detailně o tom, co a kolik do těla pravidelně doplňovat najdete TADY.

3) Dostatečně pijte
Možná se to zdá jako klišé, ale voda hraje v procesu uzdravení zásadní roli. Jednak vlivem průjmů dochází k odvodňování a celkové slabosti organismu, a druhak se tělo díky vodě dokáže rychleji zbavovat toxinů, které se začnou v těle hromadit – vlivem léků a přemnožených střevních bakterií. Nemám ráda škatulkování, proto nebudu popisovat doporučenou denní dávku vody – pro někoho je 1,5 litru moc, pro druhého 2 litry málo. Dbejte proto, aby u vás nedocházelo k vysušování rtů (znak odvodnění), snažte se každou hodinu myslet na pitný režim.

Trpíte-li zácpou, dostatečný pitný režim je neméně důležitý.

4) Dieta
Na uzdravení střeva a celého zažívacího systému má stravování zásadní vliv. Při dodržování specifické sacahridové diety začínejte ve fázi aktivního zánětu s nejméně dráždivými potravinami – vařeným masem, vývary, oloupanou a vařenou zeleninou, oloupaným a vařeným ovocem… Každou potravinu zavádějte opatrně – jednu po druhé a v případě zhoršení příznaků ji z jídelníčku vynechte. O tom, jak správně zavádět potraviny píšu ve své knize TADY.

5) Léky
Doporučí-li vám lékař nějaké léky a vy máte pocit, že by tato volba byla vhodným řešením, nebojte se léky akceptovat. V akutní fázi onemocnění je klíčové dostat zánět pod kontrolu. Potom lze postupně a pomalu léky vysazovat a soustředit se na další kroky. Někdy je psychicky náročné připustit si nutnost polykat prášky. Znám to, také jsem v minulosti bojovala. Několikrát jsem léky odmítla a chybu jsem neudělala, několikrát jsem je ale přijala a byla jsem za toto řešení vděčná. Řiďte se vlastním pocitem – netlačte na sebe. Všechno má svůj čas. Co se kazilo spoustu let, nevyléčí se za měsíc.

6) Odpočinek
Nejen průjmy berou notnou dávku energie, ale celkově boj těla se zánětem vyčerpává energetické zásoby nezvykle hodně. Zkuste se zastavit. Svému okolí oznamte, že potřebujete čas na uzdravení (jde to i s malými dětmi – věřte mi), vezměte si knížku nebo si pusťte film. Mluvte se svým střevem a dejte mu důvěru, že to zvládne. Můžete se mu omluvit za to, jak jste se k němu celý předchozí čas nešetrně chovali. Pohlaďte se. A věřte, je to jen období, které přejde. Zvládnete to!

7) Antibiotika
Speciální místo si nechávám pro antibiotika. Tyto léky lékaři velmi rádi předepisují na probíhající zánět. Avšak samotná antibiotika dokážou rozhodit střevní mikrobiom tak spolehlivě, že nadělají větší paseku, než užitek. Pokud to jde a lékař s tím souhlasí, snažte se antibiotikům vyhnout a zvolte jiné metody léčby.

 

 

Jsem tu pro vás ❤️.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *